English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή, 9 Ιανουαρίου 2011

ΠΑΤΗΣΕ ΓΚΑΖΙ ΜΕ 100...... ΣΑΛΠΙ...

Με το 100στό γκόλ του Δημητρη Σαλπιγγίδη στην Α' Εθνική ο Π.Α.Ο.Κ. νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Π.Α.Ο.Κ. λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα παρά την απουσία του Κοντρέρας ενώ λύνοντας στο δεύτερο ημίχρονο και τα προβλήματα στο χώρο του κέντρου, κράτησε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα. Και αυτό γιατί δεν έκανε το λάθος των Σερρών, δεν οπισθοχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο παρά μόνο όταν κουράστηκαν οι παίκτες του οπότε και έπαιξαν έξυπνα προκειμένου να κρατήσουν το σκορ...

Για άλλο ένα ματς ο μικρός Τσουκαλάς έδειξε ότι μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο και λίγο
έλειψε να μπεί και στον πίνακα των σκόρερ με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σούτ προς το τέλος του αγώνα που έσωσε ο τερματοφύλακας του Αστέρα Ντεγκρά.
Γενικότερα ο Δικέφαλος δεν εντυπωσίασε με την απόδοση του αλλά και δεν κινδύνεψε καθ' ολη την διάρκεια του αγώνα εκτός απο την φάση του Μπαστία στο 30ο λεπτό.
Αναλυτικότερα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και είχαν μια-δυο καλές επιθέσεις από τα πλάγια. Οι παίκτες του Βλάχου ήταν αρκετά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις που έβγαζαν με χαρακτηριστική ευκολία, αφού ελλείψει Βιτόλο υπάρχουν αρκετοί χώροι για να πραγματοποιήσουν την “κόντρα” αλλά μέχρι εκεί αφού το δίδυμο των Ιταλών Σαββίνι - Τσιρίλο δεν άφησε τους παίχτες του Αστέρα να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο.

Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο ρυθμός έπεσε επικίνδυνα και όποτε έβρισκαν ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με τα νεύρα των αντιπάλων τους (μέχρι και παπούτσια άλλαξε ο Ντεγκρά). Έτσι, λίγο ο εκνευρισμός των ποδοσφαιριστών του Χάβου, λίγο τα “παιδικά” λάθη στη μεσαία γραμμή και ο Αστέρας ήταν αυτός που δικαιούταν να ανοίξει (στο διάστημα 25΄-30΄) το σκορ... Αλλά ποδόσφαιρο είναι και από στημένη φάση, ο Σαλπιγγίδης με υπέροχη κεφαλιά πέτυχε το 1-0 και το 100ο του γκολ στη Superleague.

Ο Βλάχος είδε πως στο δεύτερο ημίχρονο ο Π.Α.Ο.Κ. μπήκε με μία διάθεση να προσέξει πρώτα από όλα τις γραμμές του και να μην ρισκάρει και έτσι ήταν η ώρα για αλλαγές. Τις οποίες, όμως, άργησε να κάνει ο Έλληνας τεχνικός και οι γηπεδούχοι με “στρωτό” ποδόσφαιρο απειλούσαν περισσότερο από το πρώτο 45λεπτο. Οι παίκτες του Δικεφάλου έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ο Αθανασιάδης ανέβασε την απόδοση του και “ψηνόταν” το δεύτερο γκολ.
Από το 65΄ και μετά ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ένα λεπτό αργότερα, η “κίνηση” του Βλάχου ήταν ο Τσαμπούρης, αλλά ακόμα και η είσοδος στο 74΄ του Ροτζέριο δεν άλλαξε πολλά πράγματα. Στην πράξη, λοιπόν, αν και άργησε ο έμπειρος τεχνικός, δεν ήρθε ποτέ η φρεσκάδα από τον πάγκο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Χάβος δεν έβρισκε έναν λόγο να “ανακατέψει” τη δική του τράπουλα.
Βέβαια, όσο περνούσε η ώρα και παρέμενε το 1-0 που είναι πάντα ένα εύθραυστο σκορ διατηρούνταν οι ελπίδες των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση και ξυπνούσε κακές αναμνήσεις στους οπαδούς του Π.Α.Ο.Κ. από τον αγώνα με τις Σέρρες.

Τέλος καλό όλα καλά για την ομάδα του Δικεφάλου που τελικά κράτησε το σκορ και φυσικά την νίκη.
Επόμενος σταθμός ο Βόλος που ο Π.Α.Ο.Κ. θέλει να κάνει την δεύτερη σερί του νίκη και να πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδος την επόμενη Τετάρτη στο Καραισκάκη και να κάνει το πρώτο βήμα για τους 4 του θεσμού.