English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή, 12 Δεκεμβρίου 2010

ΜΑΣ ΕΦΝΙΔΙΑΣΕ Ο ΜΑΚΗΣ...

Η παράταξη του Π.Α.Ο.Κ. με το 4-4-2 και τον τραυματία Βιτόλο στην αρχική 11άδα, αποτέλεσε τον απόλυτο αιφνιδιασμό του Μάκη Χάβου στην σκακιέρα του αγώνα. Ένας αιφνιδιασμός που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα και οδήγησε σε μια σχετικά εύκολη νίκη στο τοπικό ντέρμπι.
Μόλις μοιράσθηκαν οι συνθέσεις πριν από το παιχνίδι όλοι απόρησαν, προφανώς και ο αντίπαλος...
προπονητής, βλέποντας τον Βιτόλο στην 11άδα, αφού ο Ισπανός δεν έκανε ούτε μια κανονική προπόνηση από την αρχή της εβδομάδας. Έτσι ο Βιτόλο ενώ ετοιμαζόταν να μπει στο χειρουργείο, ξαφνικά μπήκε στην 11άδα. Άπαντες προσπαθούσαν να αντιληφθούν πού το πάει ο Χάβος.
Η εξήγηση δόθηκε με την έναρξη του αγώνα και την παράταξη του Π.Α.Ο.Κ. Αντί για το σύνηθες 4-2-3-1, το οποίο δεν θα άλλαζε σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ο Χάβος ξεκίνησε με επιθετική διάταξη 4-4-2 και δίδυμο μπροστά τους Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη. Και έβαλε τον Βιτόλο από την αρχή ακριβώς για να μπορεί να παίξει 4-4-2. Διότι, εάν με ένα παίκτη λιγότερο στο κέντρο δεν έπαιζε και ο Βιτόλο και την θέση του έπαιρνε ο Μπαλάφας, θα ήταν πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα.
Ο Π.Α.Ο.Κ. μπήκε με δυο επιθετικούς στο παιχνίδι, αιφνιδίασε ολοφάνερα τον αντίπαλο και στο πρώτο ημίωρο του αγώνα ειδικά τον κατατρόπωσε, με επιθέσεις κατά κύματα. Από παντού έβγαιναν στην επίθεση οι παίκτες του Π.Α.Ο.Κ., πλάγια και κάθετα και οι αντίπαλοί τους τα είχαν χαμένα.
Ο Π.Α.Ο.Κ. ευτύχισε να προηγηθεί πολύ νωρίς το σκορ και να κατεβάσει ρυθμούς εν όψει και του δύσκολου αγώνα στην Κροατία. Κάτι που δεν συνέβη αμέσως, αφού μέχρι το 20΄ ο Ηρακλής δεν κατάφερε να περάσει... τη σέντρα, ενώ σίγουρα δεν ήταν και εντολή από τον πάγκο. Ο δικέφαλος, σίγουρα, αδικούταν από το σκορ (θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 3-0) και ο Χαλκιάς ήταν... θεατής στο ματς. Ο “γηραιός” είχε απλά ένα δίλεπτο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου όπου οι παίκτες του Ουζουνίδη γύριζαν υπομονετικά τη μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπήκαν ποτέ μέσα σε αυτή.
Ο νεαρός Αθανασιάδης, με κινήσεις μεγάλου σέντερ φορ, έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ηρακλή, από ατυχία δεν σκόραρε, ενώ ο άπιαστος σε άλλο ένα ματς Βιερίνια, πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, πανομοιότυπο μ’ αυτό εναντίον της Μπριζ. Η κλάση του Πορτογάλου ξεχωρίζει και είναι ένα επίπεδο πάνω στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Π.Α.Ο.Κ. στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και σίγουρα δικαιούνταν ένα δεύτερο γκολ. Στα πρώτα 45 λεπτά η ομάδα του Χάβου είχε καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, φαντασία και πλουραλισμό επιθέσεων, αποδιοργάνωσε τον αντίπαλο, και ήταν γενικά από τα καλύτερα ημίχρονα που έχει κάνει ο Π.Α.Ο.Κ. φέτος. Μεγάλη μπάλα έπαιξε και ο Γκαρσία με αποφασιστική συμμετοχή και στο δημιουργικό κομμάτι.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Π.Α.Ο.Κ. έδωσε χώρο στον αντίπαλο, κάνοντας φανερά συντήρηση δυνάμεων, ενόψει του πολύ κρίσιμου αγώνα στο Ζάγκρεπ την Τετάρτη που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Παρότι αναπόφευκτα λόγω του αγώνα της Τετάρτης «έκοψε ταχύτητα» η ομάδα του Χάβου, κινδύνεψε ελάχιστα, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πολύ σωστή αμυντική λειτουργία και τον Τσιρίλο ανεβασμένο τελευταία δίπλα στον πάντα καλό και ποιοτικό Κοντρέρας.
Και τώρα ο αγώνας της Τετάρτης με τον Μάκη Χάβο να δηλώνει ''ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ '' στους προκλητικούς Κροάτες και ευχόμαστε όλοι να προκριθεί η ομάδα μας έστω και με ισοπαλία.