English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα, 30 Αυγούστου 2010

Καλή αρχή!!

Η πρώτη μου ανάρτηση ως συντάκτη του kirikio τυχαίνει να συμπίπτει χρονικά με την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων των ομάδων για το πρωτάθλημα της Superleague 2010- 2011. Στην πρεμιέρα ο Ηρακλής αντιμετώπισε μια από της καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος (ίσως το μεγαλύτερο φαβορί για την κατάκτησή του) τον Ολυμπιακό. Παρουσία 20.000 οπαδών του, οι οποίοι δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα, ο "λαβωμένος" Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού, παρά τα "εγκλήματα" του Σταθόπουλου. Καταπληκτική εμφάνιση από όλους τους παίκτες. Έθελξε ο Κατσικάς, στο πρόσωπο του οποίου ο Ηρακλής ίσως

βρήκε τον ηγέτη της επόμενης δεκαετίας.
Οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5' άγγιξαν το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Κατσικά, απομακρύνθηκε πάνω από τη γραμμή. Μετά το πρώτο τέταρτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, έχοντας περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του και απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις, αλλά ο Ελευθερόπουλος κράτησε το μηδέν.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ηρακλή να πιέζει να χάνει ευκαιρία με τον Σίσιτς και με τον Σταθόπουλο να μην αποβάλλει τον Παπαπδόπουλο στο 51', όταν σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ενώ ο Παπαστεριανός ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι μετέφεραν το παιχνίδι προς την περιοχή του Ελευθερόπουλου και αφού έχασαν μία απίστευτη ευκαιρία με τον Μήτρογλου, σκόραραν με καταπληκτικό γκολ του ίδιου παίκτη.
Οι αλλαγές όμως του Ουζουνίδη, ο οποίος πήρε την ταυτότητα του Βαλβέρδε, άλλαξε το παιχνίδι και ο Ηρακλής έκανε την επική ανατροπή. Αρχικά με πέναλτι του Μάρα, το οποίο κέρδισε ο Σολτάνι και το χρυσό γκολ πέτυχε ο Βέλλιος, έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Σολτάνι. Στις καθυστερήσεις δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Κομπαγιάσι από τον Παπαδόπουλο.
ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤO
1΄: Σουτ του Ντουντού μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε πολύ μακριά από την εστία του Ελευθερόπουλου
6΄: Κεφαλιά του Κατσικά που απομακρύνεται στην γραμμή από τον Χολέμπας μετά από το κόρνερ του Πίτου.
8': Σουτ του Ντουντού μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ελευθερόπουλος.
12': Σουτ του Τοροσίδη έξω από την περιοχή του Ηρακλή, η μπάλα καταλήγει μακριά από την εστία του τερματοφύλακα των κυανολεύκων.
18': Φάση για τον Ηρακλή μετά από σουτ του Πίτου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
20': Φάση για τον ΟΣΦΠ μετά από σουτ του Ριέρα μέσα από την περιοχή ο Ελευθερόπουλος απομάκρυνε σωτήρια σε πλάγιο άουτ
23': Φάση για τον ΟΣΦΠ. Ο Μήτρογλου τετ α τετ με τον Ελευθερόπουλο, ο πορτιέρο του Ηρακλή με ηρωική προσπάθεια κρατάει το μηδέν.
35': Φαση για τον Ηρακλή μετά απο μακρινό σουτ του Αραμπατζή από δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
47':,Μεγάλη φάση για τον ΟΣΦΠ μετά το σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή ο (Ελε) έπεσε και εσωσε τον κίνδυνο.
50':Απευθείας φάουλ του Λίμα αποκρούει ο Νικοπολίδης,έρχεται ο Σίσιτς από πίσω κάνει το σουτ και σωνει ξανά ο τερματοφλυλακας του ΟΣΦΠ.
59':Γκολ: Ο ΟΣΦΠ μετά από πολύ ωραίο σουτ από αριστερά του Μήτρογλου ανοίγει το σκορ (0-1).
63': Σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ.
64:' Ο Ντούντου μετά από κόρνερ του Ιμπαγάσα πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
70':Μεγάλη ευκαιρία  για τον Ηρακλή μετά από σουτ του Σουλτάνι η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.
72': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή μετά από κοντινό σουτ του Κομπαγιάσι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και ενώ μπορούσε να πασάρει στον Βέλλιο.
80: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Νικοπολίδης ανατρέπει τον Σολτάνι και ο Μάρα δεν αστοχεί από τον άσπρη βούλα.
87':ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Μετά από εντυπωσιακή ενέργεια και πάσα του Σολτάνι, ο Βέλλιος κάνει το 2-1 σε μια υποδειγματική αντεπίθεση.
90': Μεγάλη φάση να τελειώσει ο Ηρακλής το ματς, με τον Σολτάνι να χάνει μοναδική ευκαιρία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Eλευθερόπουλος, Κατσαμπής,  Κατσικάς,  Αραμπατζής, Λίμα, Καρλίνιος (67' Βέλλιος), Παπαστεριανός, Κομπαγιάσι, Πίτου (62' Σολτάνι), Μάρα, Σίσιτς (75' Βουτσιάς).
Στον πάγκο: Mπαντής, Σαρακατσάνος, Ηλιάδης,Κανακούδης,
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Μοντέστο,  Ντούντου, Φετφατζίδης,  Φούστερ,  Χολέμπας, Α.Παπαδόπουλος,  Μήτρογλου (60' Πάντελιτς), Ουρτάδο (46' Ιμπαγάσα), Τοροσίδης, Ριέρα (73' Μιραλάς).
Στον πάγκο: Πάρντο, Γκαλίτσιος,,Ρόμενταλ, Ποτουρίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεριανός - Τοροσίδης, Α.Παπαδόπουλος, Νικοπολίδης